Wśród różnego rodzaju inwestorów ( właścicieli domów jednorodzinnych i przedsiębiorstw) pojawia się czasami pytanie: czy zainwestować w bezpuszkową instalację elektryczną?
Instalacja taka ma zarówno wady jak i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem końcowej decyzji. Nasza firma INSTAL-FERENC ma już wieloletnie doświadczenie dlatego możemy Państwu doradzić.
WADY I ZALETY BEZPUSZKOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
Jak powszechnie wiadomo instalacja elektryczna spełniająca szereg norm musi być sprawna i bezpieczna dla użytkownika i urządzeń elektrycznych ( o czym pisaliśmy również w BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWNIKÓW INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ). Są jednak również inne parametry/własności instalacji, które należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Część jest dość oczywista, a na część wpadniemy dopiero po wykonaniu. Dlatego wcześniej należy je rozważyć, a następnie zamówić elektryka.
Zalety
Pierwszą z zalet jest brak dodatkowych puszek łączeniowych w ścianach. W tradycyjnych instalacjach pokrywy takiej puszki często maskowano. Czasami jednak materiał, który je przykrywał, po pewnym czasie pękał odsłaniając krawędzie puszki. Niejednokrotnie pokrywy puszki jedynie malowano farbą w odcieniu ściany, jednak i to nie rozwiązywało problemów do końca. Gdy wystąpiła awaria odkuwano „zamaskowaną” puszkę lub niszczono farbę pozostawiając ślad interwencji elektryka. Przy instalacji bezpuszkowej niwelujemy występowanie puszek łączeniowych pozostawiając niemal gładką ścianę. Taka ściana jest zdecydowanie bardziej estetyczna. Wszystkie połączenia kabli znajdują się w puszkach wyłączników i gniazd. Znalezienie awarii przez elektryka w takiej instalacji elektrycznej jest zdecydowanie łatwiejsze, a co za tym idzie szybsze. Warto też zwrócić uwagę, że instalacje takie powinny przechodzić kontrolę co 5 lat, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że funkcjonuje poprawnie. Systematyczne kontrole przedłużają żywotność instalacji elektrycznych. Elektryk przy sprawdzaniu takiej instalacji ma ułatwione zadanie bo wszystkie połączenia są łatwo dostępne i nie trzeba niczego kuć i niszczyć by sprawdzić wszystkie obwody.

Również sami właściciele mają ułatwione zadanie podczas próby określenia umiejscowienia kabli (np. podczas próby zamontowania kołków/gwoździ na obrazy, szafki itp.). W bezpuszkowej instalacji elektrycznej wszystkie przewody od gniazdek biegną pionowo w dół. Później są rozprowadzone po posadzce. Natomiast kable od wyłączników pionowo do góry, a następnie poziomo pod sufitem. Daje to bardzo dużo miejsca w porównaniu z tradycyjną instalacją. Całą „odzyskaną” powierzchnię użytkownik może dobrowolnie zagospodarować wieszając różnego rodzaju szafki i ozdoby.

Dodatkową zaletą jest łatwość montażu instalacji bezpuszkowej. Ponieważ nie ma konieczności montowania puszek na wysokości, elektrycy mają łatwiejszą i bezpieczniejszą pracę. Montaż takiej instalacji często bywa krótszy, a co za tym idzie tańszy. Dodatkowo zaoszczędzimy parę złotych na niepotrzebnych puszkach.
Wady
Każdy inwestor stający przed zadaniem zamówienia elektryka wie, że w cenę usługi wchodzi zarówno koszt robocizny, jak również koszt materiału. O ile w poprzednim akapicie wspomniano o możliwych zmniejszonych kosztach robocizny, to niestety nie zaoszczędzimy na materiale w pełni. W bezpuszkowych instalacjach elektrycznych niestety zużywa się nieco więcej kabli dlatego koszt materiałów możne nieznacznie wzrosnąć. Jednak w większości przypadków to dodatkowe koszty przewodów wracają nam się przez robociznę.
Zapraszamy do kontaktu
Działamy na runku już ponad 20 lat i mamy bardzo duże doświadczenie. Możemy Państwu zapewnić kompleksowe usługi z zakresu elektryki zarówno w przypadku instalacji puszkowych czy bezpuszkowych. Z przyjemnością ułożymy w nowym lub remontowanym domu/mieszkaniu/firmie przewody, montując fachowo wszystkie gniazdka, wyłączniki, oprawy oświetleniowe oraz rozdzielnie. W przypadku awarii instalacji znajdziemy źródło problemu i usuniemy. Bezpieczeństwo naszej instalacji potwierdzimy stosownymi badaniami oraz protokołem pomiarowym. Nasza firma to gwarancja satysfakcji!
3 thoughts on “Bezpuszkowa instalacja elektryczna -wady i zalety”
Comments are closed.