Uncategorized

Ochronniki w Twoim domu

Wyładowania atmosferyczne występują corocznie na całym świecie i powodują znaczne szkody. Są zjawiskami naturalnymi, które przyczyniają się jednak w coraz większym stopniu do niszczenia urządzeń zarówno przemysłowych, jak i domowych. Z uwagi na ich potężną i niespodziewaną naturę często powodują tragiczne konsekwencje w instalacjach elektrycznych. Znajomość tych zjawisk jest niezmiernie ważna dla oceny zagrożenia i wyboru najlepszego sposobu zabezpieczania urządzeń.

Czym są ograniczniki przepięć?

Ograniczniki przepięć (SPD – ang. surge protection device) są aparatami stosowanymi w instalacjach elektrycznych do ochrony przed przepięciami. Są budowane na bazie iskierników i/lub warystorów. Przedstawianie ich technicznych właściwości mija się z celem publikacji, dlatego też skoncentruję się na tym, co inwestorzy mogą spotykać w życiu codziennym, szczególnie podczas przygotowań do budowy własnego domu.

Ochrona przeciwprzepięciowa, aby była w miarę skuteczna, musi być wykonana jako wielostopniowa, inaczej mówiąc kaskadowa. I nie jest obojętne jaki element i gdzie zostanie zamontowany. Dlatego też przed dokonaniem właściwego doboru urządzeń należy dokonać kompleksowej oceny całości zagadnień z nią związanych, by uniknąć błędów projektowych jak też montażowych. Chociaż z założenia idea ochrony nie jest zbyt skomplikowana.

Zapoznaj się z informacjami o ochronnikach na stornie budujemydom.pl

 

Instalować ochronniki czy nie instalować?

Ochrona przeciwprzepięciowa jest na pewno zalecana przez producentów i dystrybutorów osprzętu elektrycznego, jak i ubezpieczycieli.

Śpij spokojnie!

Zadzwoń i przekonaj się czy ochronnik jest potrzebny również w Twoim domu.